SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Apoštolský nuncius Ottonello získal na Slovensku čestný doktorát

Titul doctor honoris causa mu udelila Prešovská univerzita.

Giacomo Guido Ottonello (uprostred), s rektorom PU Kónyom a prorektorom Paľom.Giacomo Guido Ottonello (uprostred), s rektorom PU Kónyom a prorektorom Paľom. (Zdroj: PU)

Všestranne vzdelaný humanista a kresťan s osobným svedectvom viery. Takto charakterizovali apoštolského nunccia Giacoma G. Ottonella, ktorý sa zaradil do zoznamu významných osobností Prešovskej univerzity v Prešove (PU), nosiacich jej čestný titul doctor honoris causa.

Titul Doctor honoris causa (Dr. h. c.) ako čestný titul je najvyšším ocenením udeľovaným akademickou inštitúciou poprednej osobnosti, ktorá svojim celoživotným dielom podstatne prispela k šíreniu myšlienok humanizmu, demokracie a porozumenia medzi národmi, a to v oblasti vzdelávania, vedy, umenia alebo politiky, pričom svojim významom prekročila hranice štátu, v ktorom pôsobí a zaslúžila sa aj o rozvoj vzdelania v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Z rúk rektora PU prevzal nedávno dekrét o čestnom titule doktor teológie J. E. Mons. Giacomo Guido Ottonello, apoštolský nuncius na Slovensku.

Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU, rozšírenom o Vedeckú radu Gréckokatolíckej teologickej fakulty (GTF), ktoré sa konalo v októbri v Divadle Jonáša Záborského v Prešove za prítomností plne zaočkovaných hostí, udelila PU čestný titul Dr. h. c. z vedného odboru teológia J. E. Mons. Giacomovi Guidovi Ottonellovi.

„Vážené slávnostné zhromaždenie, dnešný deň je akademickým sviatkom našej univerzity. V mene univerzity sa chcem poďakovať apoštolskému nunciovi Mons. Ottonellovi za prijatie nášho ocenenia, za jeho vklad do európskeho akademického ako aj spoločenského života,“ uviedol vo svojom príhovore rektor PU Peter Kónya.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň zdôraznil, že návštevy apoštolského nuncia a jeho úzka spolupráca s Mons. Jánom Babjakom, Veľkým kancelárom GTF PU mali priamy dosah na akademické, ako aj spoločenské a náboženské aktivity tejto fakulty, zvýšili jej medzinárodné renomé a prispeli k jej napredovaniu.

Súvisiaci článok Gréckokatolíci na Slovensku sú charakteristickí predovšetkým svojou vernosťou pápežovi Čítajte 

Dekan: Žičlivá a srdečná osobnosť

„Jeho Excelencia Giacomo Guido Ottonello je všestranne vzdelaná osobnosť s humanistickým presvedčením, so všeľudskými a kresťanskými hodnotami a veľkým osobným svedectvom viery. Pri každej príležitosti prejavuje svoju dobrotu a žičlivosť, otvorenosť a srdečnosť, vysokú osobnú kultúru, nezištnosť, skromnosť a vnútorný pokoj,“ vyzdvihol v laudátiu Peter Šturák, dekan GTF, ktorý poznamenal, že udelenie čestného titulu apoštolskému nunciovi je nielen ocenením jeho spoločenského prínosu, ale dáva nám možnosť vidieť ho aj v širších súvislostiach hlbšieho prieniku reflexie vzťahu medzi náboženstvom a vedou.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom príhovore taktiež pripomenul, že apoštolský nuncius Ottonello sa vo veľkej miere podieľal na návšteve pápeža Františka na Slovensku.

Ottonello: Do konca života nezabudnem

„Je to česť, za ktorú nebudem môcť nikdy dostatočne prejaviť svoju vďačnosť. Táto udalosť mi bude po celý zvyšok môjho života, či už bude dlhý alebo krátky, pripomínať láskavosť priateľstvo, srdce i kultúru slovenského ľudu, zvlášť toho z východu,“ prihovoril sa slávnostnému zhromaždeniu Mons. Ottonello. Vo svojej prednáške zároveň apeloval na to, že je potrebné „vrátiť škole – chápanej v širšom zmysle slova – jej základné poslanie, aby bola miestom hľadania pravdy“.

„Aby sa univerzita nezriekla samej seba a nepodľahla prázdnu, vytvorenému čisto technickou racionalitou a iracionalizmom v zásadných otázkach, je stále naliehavejšie, aby sa znova zrodila, znova objavila seba samú, zrodila sa nanovo vo vzťahu k pravde, ktorý je pre ňu podstatný. Láska k „unum“, ktorá bola pri jej zrode, je totiž spojená s jej schopnosťou prijímať výzvy od súčasnej spoločnosti. Toho si bol vedomý už Romano Guardini, keď povedal: „Ak má univerzita zmysel pre kultúru, znamená to, že je miestom, kde sa hľadá pravda, pravda vo svojej čistote, nie pre iné ciele, ale pre ňu samú. Z toho dôvodu, že je to pravda.“

SkryťVypnúť reklamu

Rešpekt a dialóg

Giacomo Guido Ottonello udržiava od začiatku svojho pôsobenia ako apoštolský nuncius na Slovensku mnohostranné vzťahy predovšetkým v oblasti budovania dialógu so svetskými autoritami, či už v oblasti ochrany ľudských práv, rešpektovania dôstojnosti ľudskej osoby, slobody náboženského vyznania, svedomia, obrany života a stability rodiny.

Počas svojho dlhoročného diplomatického pôsobenia, ako zástupca Svätej Stolice, aktívne participoval na mnohých medzinárodných vedeckých, politických a spoločenských rokovaniach, na ktorých sa zasadzoval za budovanie kultúry života a konštruovanie európskej identity v duchu kresťanských a univerzálnych hodnôt.

Súvisiaci článok Pápež v homílii v Prešove poukázal na význam kríža a vydávanie svedectva Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu