SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Komentár: Syn prezidenta Bidena a umenie korupcie

Hunter Biden maľuje výtvarné diela a predáva ich za státisíce dolárov. Čo so však za tento priehľadný trik záujemcovia kupujú naozaj?

Joe BidenJoe Biden (Zdroj: TASR/AP)

Hovorí sa, že krása umeleckého diela tkvie v oku divákovo, ale že by to platilo aj o korupcii?

Syn prezidenta Joea Bidena, Hunter, sa teraz vrhol do sveta medzinárodného umenia a začal spolupracovať s majiteľom newyorskej galérie Georgeom Bergèsom, ktorý propaguje a predáva diela výnimočných nových talentov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Bergèsa by mohli byť Hunterove obrazy u rôznych anonymných zberateľov umenia úspešné a mohli by sa predávať až za 500 000 dolárov za jeden obraz, píše Peter Schweizer v komentári uverejnenom na webe Gatestone institute.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ale len ďalší z dlhého radu Hunterových podvodov. Najprv bol bez akýchkoľvek odborných znalostí o Ukrajine a o obchode s ropou a plynom menovaný do správnej rady ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Burisma, ktorá je vyšetrovaná kvôli podvodom.

V roku 2012 dostal veľmi štedrú výplatu ako partner spoločnosti Rosemont-Seneca Partners investujúcej do nehnuteľností, do ktorej vložili viac ako 1,5 miliardy dolárov investori s úzkymi väzbami na Komunistickú stranu Číny. Hunter nemal s private equity takmer žiadne skúsenosti, ale dva týždne pred oznámením tejto obrovskej dohody priletel so svojim otcom viceprezidentom do Pekingu na palube Air Force Two.

Súvisiaci článok Kremeľ odmietol Bidenovu kritiku Putina za neúčasť na klimatickej konferencii Čítajte 

A teraz – opäť bez akýchkoľvek skúseností a akéhokoľvek formálneho umeleckého vzdelania – sa Hunter stal umelcom, za ktorého koláže a zmiešané mediálne maľby sú medzinárodní zberatelia ochotní zaplatiť veľké sumy v dolároch. Je to prekvapujúce – že by bol Hunter skutočne taký úžasný umelec?

SkryťVypnúť reklamu

Chris Cilizza zo CNN požiadal o názor Sebastiana Smeeho, kritika umenia a držiteľa Pulitzerovej ceny pôsobiaceho v denníku Washington Post, a ten to, čo videl, prirovnal k maľbám "maliara, ktorý dodáva obrazy do kaviarní."

"Tým myslím, že v kaviarňach nachádzame určitý druh umenia a niektoré diela sú OK, veľa z nich je zlých a výnimočne to sú prekvapivo dobré obrazy. Ale ak nie ste príbuzný takého maliara, tak mu za nich viac ako 1 000 dolárov nezaplatíte."

Denník New York Times Hunterove umelecké diela popísal diplomaticky ako "inklinujúce k surreálnu". Sebastian Smee k tomu poznamenal: "Ľudia niekedy použijú výraz 'surrealistický' a myslia tým 'mazanicu'."

Ale toto nie sú len obyčajné „mazanice“. Je to len ďalší do očí bijúci podvod syna Joea Bidena. Je to geniálna forma korupcie, etická nočná mora pre Biely dom a učebnicový príklad zanedbania povinností zo strany Kongresu aj médií.

SkryťVypnúť reklamu

Zjavným problémom je tiež to, že hoci Biely dom povedal, že kupci Hunterových umeleckých diel zostanú v anonymite, tak tým si nemôžeme byť istí. Bývalý vedúci Úradu Spojených štátov amerických pre etiku vlády Walter Shaub v júli povedal:

"Neexistuje žiadny mechanizmus na monitorovanie, žiadny mechanizmus na informovanie verejnosti v prípade porušenia dôvernosti a žiadny mechanizmus na sledovanie, pre prípad, že kupujúci získajú prístup k vláde."

Náš vyšetrovací tím z Government Accountability Institute (GAI) má k dispozícii 30 000 e-mailov z notebooku Huntera Bidena a systémové záznamy, ktoré potvrdzujú ich autenticitu. Tieto e-maily sme prečítali a identifikovali sme konkrétne príklady, keď Hunter Biden platil účty svojmu otcovi, v čase keď bol Joe Biden viceprezidentom. Ako som nedávno povedal v televízii Fox News v programe moderátorky Márie Bartiromo – toto je nezákonné.

SkryťVypnúť reklamu

My v GAI sme sa už s niečím podobným v minulosti stretli. Príbeh Clintonovej nadácie, ktorý sme odhalili v roku 2015, bol plný tohto druhu ovplyvňovania a korupcie. Spoločnosti, ktoré chceli Hillary Clintonovú ovplyvniť v čase, keď bola ministerkou zahraničia v administratíve prezidenta Baracka Obamu, zrazu z nevysvetliteľných dôvodov darovali obrovské sumy peňazí na charitu Clintonových.

Podarilo sa nám identifikovať týchto darcov a ich skutočné záujmy prostredníctvom daňových a podnikových záznamov, hoci samotná Clintonova nadácia všetkých svojich darcov neodhalila. Nám, investigatívnym novinárom, sa nám toho podarilo odhaliť veľa a všetko sme potvrdili zhodou s verejnými záznamami.

Keď umelecké diela Huntera Bidena bude Bergès predávať prostredníctvom svojej súkromnej galérie, tak nič také nebude možné – najmä ak budú kupujúcimi záujemcami z krajín, kde nie sú také prísne daňové zákony ako v USA. Sám Bergès povedal, že chce svoje podnikanie rozšíriť na čínsky trh.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ak sa Hunterovými dobrodincami stanú čínski zberatelia umenia – čítaj miliardári napojení na Komunistickú stranu Číny a v niektorých prípadoch na Čínsku ľudovú oslobodeneckú armádu? Naozaj máme veriť, že kupujúci zostanú v prísnej anonymite a že títo zberatelia umenia napojení na čínsku vládu nedajú Bidenovmu klanu nejako najavo, že sú najnovšími a najväčšími Hunterovými obdivovateľmi?

Už sme ukázali, že niečo podobné prebiehalo v minulosti.

Aj keď by kľúčovou postavou tohto smiešne evidentného triku pre platby v hotovosti nebol syn prezidenta USA, tak tento príbeh osvetľuje ďalší problém medzinárodného obchodu s umením – to, že sa naň nevzťahujú zákony o sprístupňovaní informácií a preventívne opatrenia proti praniu špinavých peňazí, ktorými sa musia riadiť finančné inštitúcie, napríklad banky.

SkryťVypnúť reklamu

Pranie špinavých peňazí na trhu s umením nie je ničím novým. Správa senátneho Výboru pre vnútornú bezpečnosť a dohľad nad vládou v minulom roku označila trh s umením za "najväčší legálny, neregulovaný trh v Spojených štátoch" a za významnú slabinu v systéme sankcií a kontrol namierených proti praniu špinavých peňazí.

Jednoducho povedané: na transakcie s umením sa nevzťahuje Zákon o bankovom tajomstve, ktorý požaduje, aby finančné inštitúcie uplatňovali kontrolné mechanizmy proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Veľké aukčné domy Christie's a Sotheby's to robia dobrovoľne, ale po menších súkromných predajcoch to zákon nevyžaduje.

Súkromné ​​transakcie s umeleckými dielami, ktoré v roku 2019 predstavovali 58 % amerického trhu s umením, nie sú vôbec regulované. Jedna súkromná obchodníčka s 30-ročnou praxou na trhu s umením senátnemu výboru vysvetlila, že jej "samoregulácia" sa spolieha na rady právnikov a na jej vlastnú intuíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie nášho tímu z Government Accountability Institute odhalilo Hunterovu sms poslanú jeho dcére, v ktorej sa sťažoval, že platia účty za zvyšok Bidenovej rodiny.

Vieme napríklad, že Hunterove firmy platili dodávateľom v dome Joea Bidena v Delaware a taktiež platili 300 dolárov mesačne za súkromné ​​telefóny používané viceprezidentom. Máme snáď dôvod pochybovať o tom, že výťažok z predaja Hunterových umeleckých výtvorov opäť nejako skončí na rodinných účtoch Bidenov?

Prečo toto nebolo skontrolované? Najvýznamnejší republikán z Výboru pre dohľad nad Snemovňou reprezentantov kongresman James Comer (Republikánska strana, Kentucky) zaslal Bergèsovi niekoľko listov, v ktorých ho dôrazne žiadal o kompletnú dokumentáciu transakcií týkajúcich sa predaja Hunterových umeleckých diel.

SkryťVypnúť reklamu

James Comer pravdepodobne túto dokumentáciu nezíska: predvolať Bergèse pred výbor a vynútiť si odovzdanie týchto záznamov môže iba výbor, v ktorom však majú väčšinu Demokrati.

Súvisiaci článok Biden je z výsledkov summitu G20 sklamaný Čítajte 

Ako v nedávnom úvodníku poznamenal denník Wall Street Journal – nezdá sa, že by to predsedníčka výboru kongresmanka Carolyn Maloneyová (Demokratická strana, New York) mala záujem urobiť. Prečo zlyhávajú v skúmaní toho, čo je očividne zadnými dvierkami a spôsobom, ako nasmerovať peniaze prezidentovmu synovi zo zahraničných zdrojov? Každý Američan, ktorému záleží na transparentnosti americkej vlády, by mal byť pobúrený.

Peter Schweizer je prezident Governmental Accountability Institute, významný spolupracovník Gatestone Institute a autor mnohých knižných bestsellerov – napr. Profiles in Corruption, Secret Empires and Clinton Cash.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu