SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Presvätá Bohorodička je mladšia ako hriech. Noví seminaristi v poddiakonskej službe

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia. (Zdroj: Samuel Slota)

PREŠOV. Na sviatok Počatia Presvätej Bohorodičky svätou Annou, v stredu 8. decembra, prijali seminaristi Prešovskej archieparchie z piateho ročníka z rúk vladyka Jána Babjaka SJ nižšie svätenie – poddiakonát. Do tejto poddiakonskej služby boli uvedení títo seminaristi: Martin Dlužanin, Peter Ferenc, Martin Simko a Gabriel Šuťák.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný obrad ustanovenia za poddiakona, pozostáva z vkladania rúk biskupa na hlavu svätenca a z modlitby, ktorá v sebe obsahuje prosbu, aby ho Pán zachoval nepoškvrneným a aby mu dal milosť milovať krásu jeho domu a učinil ho dôstojným vykonávať službu poddiakona.

SkryťVypnúť reklamu

Svätenec potom trikrát lial vodu na ruky svätiteľa, ktorý mu položil na plecia lention (ručník, ktorým sa utierajú bohoslužobné nádoby).

Čo môže poddiakon

Úlohou poddiakona je vykonávať v chráme tieto služby: strážiť kráľovské dvere, aby nik nepovolaný nevstupoval do svätyne; udržiavať v čistote bohoslužobné nádoby a svietniky na oltári; zapaľovať sviece, obliekať biskupa a kňaza do liturgických rúch; pripravovať potrebné veci na udeľovanie sviatostí; liať vodu na ruky biskupa a kňaza a prednášať čítanie z listov svätých apoštolov.

Po udelení nižšieho svätenia nasledovala svätá liturgia, ktorej hlavným slúžiteľom a kazateľom bol vladyka Ján Babjak SJ. Spoluslúžiteľmi boli protosynkel Ľubomír Petrík, dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Peter Šturák, rektor seminára Vladimír Sekera Mikluš, všetci ostatní predstavení kňazského seminára a ceremoniár otca arcibiskupa Pavol Vasiľ.

SkryťVypnúť reklamu

Dogma o Nepoškvrnenom Počatí

V homílii vladyka Ján poukázal na sviatok Počatia Presvätej Bohorodičky. Spomenul myšlienku francúzskeho spisovateľa Bernatosa, v otázke o Panne Márii to, že ,,Presvätá Bohorodička je mladšia ako hriech.“ Na kresťanskom východe sa tento sviatok slávil už v 6. až 7. storočí, ale na západe sa slávi až od vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom Počatí pápežom Piom IX. v roku 1854. Tiež poukázal na citáty zo Svätého Písma, kde je možné lepšie pochopiť rozmer tohto sviatku.

Na konci svätej liturgie, sa bratia piataci poďakovali vladykovi Jánovi, otcom predstaveným a všetkým prítomným za to, že cez nich môžu zažívať veľkú Božiu dobrotu a starostlivosť na ceste ku kňazstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu