SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Tvítovala citát z Biblie. Stíhajú ju za prejav nenávisti

Konzervatívnu fínsku političku čaká v januári súd. Obvinený je aj biskup.

Fínsky parlament.Fínsky parlament. (Zdroj: TASR/AP)

Fínska politička zdieľala citát z Biblie a začiatkom nového roka ju za to čaká súd, píše server echo24.cz.

Exministerka a poslankyňa za kresťanských demokratov Päivi Räsänenová je obvinená z podnecovania k nenávisti voči menšine za to, že na sociálnej sieti publikovala citát z Biblie, ktorý „pravdepodobne spôsobí neznášanlivosť, pohŕdanie a nenávisť voči homosexuálom“.

V súvislosti s vydaním brožúry „Ako muža a ženu ich stvoril: Homosexuálne vzťahy napádajú kresťanské poňatie humanity“, ktorú politička spísala, je stíhaný aj fínsky luteránsky biskup Juhana Pohjola, ktorý publikáciu vydal.

SkryťVypnúť reklamu

Termín súdu bol stanovený na 24. január 2022. Räsänenovej, ktorá je vyštudovaná lekárka a matka piatich detí, hrozí pokuta, prípadne aj trest odňatia slobody. Má byť totiž obvinená aj z dvoch ďalších údajných trestných činov súvisiacich s jej komentármi v letáku z roku 2004 a v televíznom programe z roku 2018, uviedla kresťanská právnická skupina ADF International.

Predmet sporu je predovšetkým konkrétny citát z Biblie: „Preto ich Boh nechal napospas nečistým vášňam ich sŕdc, takže zneuctievajú svoje vlastné telá; vymenili Božiu pravdu za lož a ​​klaňajú sa a slúžia tvorstvu namiesto Stvoriteľovi – on buď velebený na veky! Veru. Preto ich Boh vydal v moc hanebných vášní. Ich ženy zamenili prirodzený styk za neprirodzený a rovnako aj muži zanechali prirodzený styk so ženami a vzplanuli žiadosťou jeden k druhému, muži s mužmi vykonávajú hanebnosti, a tak sami na sebe dostávajú zaslúženú odplatu za svoju scestnosť,“ znela formulácia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Komentár: Syn prezidenta Bidena a umenie korupcie Čítajte 

Räsänenová ho zdieľala na sociálnej sieti 17. júna 2019, keď spochybňovala luteránsku cirkev, ktorá mala sponzorovať pochod Pride, a spýtala sa, či je sponzorstvo zlučiteľné s Bibliou. Na fotografiu priložila List Rimanom:

Poslankyňa vinu odmietla. „Na súdne konanie čakám s pokojnou mysľou a som si istá, že Fínsko bude rešpektovať slobodu prejavu a náboženstva zakotvenú v základných ľudských právach a medzinárodných dohovoroch.“

V roku 2004 tiež spísala brožúru „Ako muža a ženu ich stvoril: Homosexuálne vzťahy napádajú kresťanské poňatie humanity“. Za ňu je spolu s ňou obvinený aj Pohjola, biskup fínskej evanjelickej luteránskej misijnej diecézy, pretože knihu vydal.

„Toto rozhodnutie Najvyššieho prokuratúry vypovedá o tomto čase mnohé. Aj keď sa obávam o slobodu vyznania v tomto štáte, verím, že justícia rozhodne správne,“ okomentoval duchovný.

SkryťVypnúť reklamu

Päivi Räsänenová je vo Fínsku známou političkou. V rokoch 2005 až 2014 bola predsedníčkou tamojších Kresťanských demokratov, za ktorých je dodnes poslankyňou. Medzi rokmi 2011 až 2014 bola ministerkou vnútra. Nie je to prvýkrát, čo sa vyjadrila proti LGBT komunite. Ako silne veriaca kresťanka v roku 2010 uviedla, že homosexualitu považuje za „hriech“ a svoje názory nepovažuje za extrémne.

Súvisiaci článok Čínsky prezident Si vyzval na prepísanie Biblie tak, aby zodpovedala línii komunistickej strany Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu