LONDÝN. Britský premiér Boris Johnson v pondelok varoval, že Rusko v prípade invázie na Ukrajinu riskuje "nové Čečensko".
Informovala o tom agentúra AFP.
Prípadná invázia by sa podľa Johnsona nezaobišla bez krviprelievania a Ruskú federáciu by v jej dôsledku postihli prísne ekonomické sankcie Západu.
"Napadnutie Ukrajiny by bolo pre Rusko bolestivou, násilnou a krvavou záležitosťou," povedal Johnson. "Je veľmi dôležité, aby ľudia v Rusku chápali, že by to mohlo byť nové Čečensko," britský premiér.
Odkazoval pritom na dve krvavé vojny v Čečensku z 90. rokov minulého storočia, v ktorých utrpelo veľké straty aj samotné Rusko.
Podobne sa minulý týždeň vyjadrila aj britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, ktorá v súvislosti s hroziacim ruským útokom na Ukrajinu spomenula vojny v Čečensku a taktiež neúspešnú ruskú inváziu do Afganistanu z rokov 1979-1989.
Británia je jednou zo západných krajín, ktoré posilňujú obranu Ukrajiny dodávkami zbraní a ktoré žiadajú uvalenie prísnych sankcií na Rusko v prípade invázie voči Kyjevu. Hovorca britského premiéra však zdôraznil, že vyslanie britských vojakov na Ukrajinu "nie je v pláne".

Berlín podporuje Ukrajinu
BRUSEL/BERLÍN. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková opätovne potvrdila v pondelok podporu Ukrajiny zo strany Berlína. Uistenie prišlo v čase pochybností ohľadne postoja krajiny v súvislosti s mohutným zhromažďovaním ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra DPA.
Baerbocková vyslala posolstvo jednoty počas schôdzky ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) v Bruseli, aj keď sa kritici domnievajú, že Berlín musí preukázať tvrdšie odhodlanie tvárou v tvár ruskej hrozbe.
"Každá forma agresie zo strany ruskej vlády narazí na tvrdý postoj a tvrdú odpoveď nás Európanov spoločne s Američanmi v rámci štruktúr NATO," uviedla šéfka nemeckej diplomacie.
Jej vyjadrenia prišli po škandále, ktorý vyvolal veliteľ nemeckých námorných síl Kay-Achim Schönbach. Ten v Indii uviedol, že si ruský prezident Vladimir Putin zaslúži "rešpekt" a že Ukrajina "nikdy nedostane späť" Krymský polostrov, píše DPA.
Vyjadrenia nahnevali Kyjev a viedli k pochybnostiam medzi spojencami Berlína, ako aj k Schönbachovej sobotňajšej rezignácii.
Frustrácie v súvislosti s Nemeckom pramenia tiež z odmietnutia tamojšej vlády vyslať ďalšiu vojenskú pomoc Kyjevu na rozdiel od Británie a USA. Berlín okrem toho naďalej zostáva vnímaný ako zdržanlivý pri príprave tvrdých sankcií voči Rusku vzhľadom na dosah na nemecký priemysel. Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre noviny Süddeutsche zeitung vyzval na "obozretnosť" pri navrhovaní sankcií voči Moskve. Ako Scholz zároveň dodal, nik by nemal mať ilúzie, že sa sankcie nedotknú aj Nemecka a EÚ.
Poľsko nestiahne diplomatov
VARŠAVA. Poľsko neplánuje stiahnuť z Ukrajiny rodinných príslušníkov zamestnancov svojho veľvyslanectva v Kyjeve.
V pondelok to oznámil námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jabloňski, informoval agentúra PAP.
Jabloňski uviedol, že rodiny poľských diplomatov zostávajú na Ukrajine, avšak ministerstvo situáciu v tejto bývalej sovietskej republike "pozorne monitoruje".
Poľsko tak nebude nasledovať kroky Spojených štátov, ktoré v nedeľu oznámili, že nariadili rodinám svojich diplomatov, aby opustili Ukrajinu.
Zároveň zamestnancom americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební, povolil, že môžu dobrovoľne odísť.
Spojené štáty okrem toho vyzvali svojich občanov nachádzajúcich sa v krajinách východnej Európy, aby už teraz začali "zvažovať odchod".
Podľa amerického Štátneho departmentu pristúpili USA k tomuto kroku v dôsledku narastajúceho napätia, ktoré súvisí s hromadením ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc, píše agentúra PAP.
Ukrajina v pondelok označila rozhodnutie Spojených štátov stiahnuť z Kyjeva rodiny amerických diplomatov za "predčasné" a za "prejav nadmernej opatrnosti".
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v pondelok vyhlásil, že Európska únia nebude nasledovať kroky Spojených štátov a sťahovať rodiny svojich diplomatov z Ukrajiny.
Postoj MZV SR
Slovenská republika ani v súčasnej napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny nevidí dôvod pripravovať evakuáciu slovenských diplomatov z Kyjeva.
Vyhlásil to na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí.
"Naopak, prítomnosť (diplomatov) je dôležitá, pretože aj to je dôkazom našej schopnosti dosiahnuť politické riešenie. Diplomatická prítomnosť v ňom má nenahraditeľné miesto," vyhlásil Korčok.
