SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Podarí sa novej švédskej premiérke zvrátiť narastajúce násilie v krajine?

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti. Priaznivcov migrácie nepotešia.

Štokholm (ilustračné foto).Štokholm (ilustračné foto). (Zdroj: pixabay)

Nová švédska premiérka - sociálna demokratka a bývalá ministerka financií Magdalena Andersson má pred sebou neľahkú úlohu - vysporiadať sa so stále narastajúcim násilím páchaným gangmi a s prestrelkami vo švédskych mestách, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Je pozoruhodné, že jej predchodcovi Stefanovi Löfvenovi sa za jeho sedemročné funkčné obdobie nepodarilo spomaliť exponenciálny rast počtu prestreliek medzi gangmi. Švédsky parlament v novembri tesne zvolil Magdalenu Andersson Löfvenovú za nástupkyňu po tom, čo Löfven v auguste oznámil svoju rezignáciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Švédsko je fantastická krajina, ale čelíme mnohým vážnym problémom," povedala Andersson. "Mám v pláne obrátiť každý kameň, aby som zmiernila segregáciu a potlačila násilnú trestnú činnosť, ktorá Švédsko sužuje...."

Súvisiaci článok Po parlamentnej debate sa koronavírusom nakazila aj premiérka Čítajte 

Švédsko nečelí len "vážnemu problému", ale všeobecne katastrofálnej situácii.

Švédsko už roky prekonáva rekordy v počte spáchaných trestných činov, pričom stále odmieta otvorene hovoriť o súvislosti medzi migráciou a násilím páchaným gangmi. Táto zdržanlivosť môže byť spôsobená kombináciou politickej korektnosti a obáv z nesplnenia svojej vlastnej deklarovanej ambície stať sa svetovou "humanitárnou superveľmocou".

Už v roku 2019 označil líder opozičnej strany Moderaterna (Umiernenie) Ulf Kristersson situáciu za "extrémnu na to, že krajina nie je vo vojnovom stave."

SkryťVypnúť reklamu

Akákoľvek verejná diskusia o súvislostiach medzi migráciou, zvyšujúcou sa mierou kriminality a vyčíňaním gangov bola mnoho rokov považovaná za tabu. Zverejňovanie štatistík na túto tému náhle skončilo po tom, čo ich Švédska národná rada pre prevenciu kriminality (Brå) zverejnila dvakrát – v rokoch 1996 a 2005.

V roku 2017 vtedajší minister spravodlivosti Morgan Johansson odmietol zverejniť štatistiky o etnicite zločincov ako irelevantné. Jeho názor vtedy podporila väčšina poslancov. Súkromný výskum na túto tému bol jednoducho ignorovaný.

Prestrelky gangov sa však stávali stále bežnejšími a stále častejšie spôsobovali zmrzačenie a smrť nevinných ľudí a náhodných okoloidúcich, a preto sa postupne témou diskusií stalo aj to, čo bolo dovtedy tabu.

SkryťVypnúť reklamu

"To, že veľká časť problému gangov a organizovaného zločinu a tým súvisiacich prestreliek a bombových útokov súvisí s migráciou do Švédska v posledných desaťročiach, dnes už nie je tajomstvo," napísal v máji 2021 v tlačovej správe šéf göteborskej polície Erik Nord.

"Keď máte, tak ako ja, možnosť sledovať tento problém detailne, tak vidíte, že v zásade každý, kto v konfliktoch gangov strieľa alebo je zastrelený, pochádza z Balkánu, Blízkeho východu a severnej alebo východnej Afriky."

Švédska národná rada pre prevenciu kriminality (Brå) v auguste 2021 prvýkrát po 16 rokoch zverejnila novú správu obsahujúcu štatistiky etnického pôvodu oficiálne zaregistrovaných páchateľov trestnej činnosti:

"Rozdiely v páchaní trestnej činnosti medzi osobami domáceho a cudzieho pôvodu sú často diskutovanou témou. Švédska národná rada pre prevenciu kriminality (Brå) už predtým publikovala dve výskumné štúdie na túto tému, ale od zverejnenia poslednej štúdie (v roku 2005), ktorá sa zamerala na trestnú činnosť oficiálne zaregistrovanú v rokoch 1997 – 2001, už uplynulo niekoľko rokov. Od roku 2001 vzrástla imigrácia do Švédska a radikálne sa zmenilo zloženie obyvateľstva s migrantskými koreňmi. Cieľom súčasnej štúdie je aktualizovať a zlepšiť naše znalosti o páchaní trestnej činnosti osobami ako domáceho tak aj cudzieho pôvodu."

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Tvítovala citát z Biblie. Stíhajú ju za prejav nenávisti Čítajte 

Správa uviedla:

"Riziko, že budú políciou zaregistrovaní ako páchatelia, je najväčšia u osôb narodených vo Švédsku dvom rodičom cudzieho pôvodu, ďalší v poradí sú osoby narodené v zahraničí.... U osôb narodených vo Švédsku dvom rodičom cudzieho pôvodu je riziko, že budú políciou evidovaní ako podozriví z trestného činu, o niečo viac ako 3-krát vyššie ako u osôb narodených vo Švédsku dvom etnickým Švédom. U osôb narodených v zahraničí je toto riziko 2,5-krát vyššie."

Podľa porovnávacej štúdie prestreliek vykonanej Brå a uverejnenej v máji 2021 má Švédsko v Európe najvyšší počet obetí streľby na milión obyvateľov. Švédsko je navyše jedinou krajinou v Európe, kde sa od roku 2005 zvýšil počet smrtiacich prestreliek. V roku 2020 bolo pri 366 prestrelkách zabitých 47 ľudí a zranených 117. Od januára do novembra 2021 bolo pri 290 prestrelkách zabitých 42 ľudí. Podľa Brå:

SkryťVypnúť reklamu

"Počty zastrelených sú vo Švédsku v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami veľmi vysoké, ide približne o 4 zastrelených na milión obyvateľov za rok. Európsky priemer je pritom približne 1,6 zastrelených na milión obyvateľov. Žiadna z ďalších krajín zaradených do štúdie nezaznamenala tak vysoké relatívne nárasty počtu zastrelených obetí ako Švédsko, namiesto toho bol vo väčšine európskych krajín pozorovaný pokračujúci pokles tak celkového počtu vrážd, ako aj pokles celkového počtu ľudí zabitých strelnou zbraňou."

V roku 2019 polícia odhadovala, že problém bude pretrvávať aj v nasledujúcich rokoch. "Myslíme si, že prestrelky a extrémne násilie môžu v obzvlášť zraniteľných oblastiach pokračovať ďalších päť až desať rokov," povedal v roku 2019 šéf švédskej polície Anders Thornberg.

SkryťVypnúť reklamu

"Drogy sú v spoločnosti dnes už bežné a obyčajní ľudia si ich kupujú. Trh teda existuje a gangy oň budú aj naďalej bojovať."

Štúdia Brå uvádza: "Výskum ukazuje, že nárast počtu zastrelených je vo Švédsku silne spojený s kriminálnym prostredím v zraniteľných oblastiach."

Švédska polícia dospela k rovnakému záveru, keď nedávno uviedla: "Zraniteľné oblasti sú centrom organizovaného zločinu. Zločinci zo zraniteľných oblastí exportujú zločin do ostatných častí krajiny."

Švédska polícia definuje "zraniteľné oblasti" ako "geograficky obmedzené oblasti, ktoré sa vyznačujú nízkym sociálno-ekonomickým postavením obyvateľov a kde majú zločinci značný vplyv v miestnej komunite."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovšej správy o zraniteľných oblastiach, ktorú vydala švédska polícia 3. decembra 2021, existuje 61 takýchto enkláv. Niektoré z týchto oblastí sú podľa švédskej polície kategorizované ako "obzvlášť zraniteľné oblasti", ktoré majú ešte hlbšie problémy.

Tie sa vyznačujú "systematickými vyhrážkami a násilnými činmi" najmä voči svedkom trestných činov, extrémne náročnými pracovnými podmienkami pre políciu a "paralelnými spoločenskými štruktúrami.

Extrémizmus existujúci v týchto oblastiach sa prejavuje systematickým porušovaním náboženskej slobody a silným fundamentalistickým vplyvom obmedzujúcim ľudské práva a slobody. Z týchto oblastí pochádzajú osoby cestujúce do oblastí konfliktov, aby sa zúčastnili bojov, a je v nich vysoká koncentrácia zločincov."

SkryťVypnúť reklamu

Správa "Fakty pre zmenu – správa o 61 zraniteľných oblastiach Švédska" uvádza, že vo Švédsku, ktoré má zhruba 10 miliónov obyvateľov, žije v 61 zraniteľných oblastiach 556 000 ľudí, čo predstavuje 5,4 % švédskej populácie. Tri štvrtiny obyvateľov zraniteľných oblastí pochádzajú zo zahraničia; najčastejšie sa narodili v Sýrii, Turecku, Somálsku, Poľsku a Iraku.

Podľa správy sa počet obyvateľov zahraničného pôvodu v jednotlivých zraniteľných oblastiach líši. Päť zraniteľných oblastí má podiel obyvateľov zahraničného pôvodu 90 % alebo vyšší: štvrť Rosengård v Malmö, Hovsjö v Södertälje, Fittja v Botkyrke, Rinkeby a Tensta v Štokholme a Hjällbo v Göteborgu.

Podľa tejto správy žije vo Švédsku zhruba 2,5 milióna ľudí zahraničného pôvodu a 16,2 % z nich žije v zraniteľných oblastiach. V nedávnej tlačovej správe švédska polícia uviedla:

SkryťVypnúť reklamu

"Hlavnou príčinou zvyšujúceho sa počtu prestreliek a bombových útokov je situácia prevládajúca v zraniteľných oblastiach, kde sa obyvatelia cítia ohrození zločincami, kde otvorene prebieha obchod s drogami a kde zločinci na niektorých miestach vytvorili paralelné sociálne štruktúry."

Nová švédska premiérka oznámila, že je definitívne pripravená uvaliť oveľa prísnejšie tresty, aby gangy zastrašila.

Magdalena Andersson 30. novembra 2021 vo svojom prvom vystúpení oznámila: "Za trestné činy súvisiace s gangmi budú udeľované oveľa prísnejšie tresty."

"Nemalo by byť možné vyhrážať sa svedkom a umlčať ich, namiesto toho by sa im malo dostať podpory, ktorú potrebujú na bezpečné splnenie svojej zákonnej povinnosti. Bude jednoduchšie zadržať osoby podozrivé zo závažných trestných činov.... Každý, kto spácha viac trestných činov, by mal byť potrestaný prísnejšie. Znížené tresty pre mladých ľudí vo veku 18 – 20 rokov, ktorí sa dopustia závažných trestných činov, budú zrušené. Tresty by mali aj u mladistvých páchateľov lepšie odrážať závažnosť ich trestných činov."

SkryťVypnúť reklamu

Znížené tresty pre mladých ľudí boli závažnou prekážkou pri riešení týchto problémov, pretože mladí ľudia patria medzi najčastejších páchateľov trestnej činnosti gangov, ktoré teraz pre svoje ciele využívajú aj deti.

Gangy využívajú pri svojej trestnej činnosti 12-ročné deti – aj pri predaji drog a preprave zbraní – v šiestich zo siedmich policajných regiónov Švédska. V Štokholme a Göteborgu policajti údajne uviedli, že do trestnej činnosti gangov sú zapojené stovky detí. Podľa šéfov švédskych spravodajských služieb sa nábor detí v posledných rokoch zintenzívnil a podľa niektorých odborníkov zločinecké gangy teraz regrutujú dokonca aj osemročné deti.

V auguste 2021 polícia zatkla troch mladistvých vo veku okolo 15 rokov za postrelenie a ťažké zranenie dvoch mužov a jednej 60-ročnej ženy – ktorí boli náhodou v zlý čas na zlom mieste – v meste Kristianstad.

SkryťVypnúť reklamu

"Už sme si na to, žiaľ, zvykli," povedala žena, ktorá tam pracuje. "Keď sa tu strieľa v noci, tak sa tu potom strieľa aj cez deň.... Človek aby sa bál, že sa k tomu náhodou pripletie."

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

Súvisiaci článok V Bidenovej Amerike majú ilegálni imigranti väčšiu hodnotu ako americkí vojaci Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu