SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Čína skupuje Európu, píše Judith Bergman

Je nutné prestať servírovať európske strategické aktíva na striebornom podnose čínskym štátnym spoločnostiam, ktoré potom Komunistická strana Číny využíva na presadzovanie svojich expanzívnych cieľov.

Námestie nebeského pokoja v Pekingu.Námestie nebeského pokoja v Pekingu. (Zdroj: TASR/AP)

Čína už viac ako desať rokov potichu a poľahky skupuje európske spoločnosti pôsobiace v strategických odboroch – najmä v technológiách a energetike.

Zdá sa, že skupovaním týchto európskych aktív napĺňa Komunistická strana Číny svoju ambíciu urobiť z Číny globálnu mocnosť technologicky nezávislú na Západe, ktorá nakoniec nahradí USA na pozícii svetovej ekonomickej, politickej a vojenskej superveľmoci, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Čína svoje európske nákupy vydáva za komerčné investície. Podľa holandskej spoločnosti Datenna, ktorá monitoruje čínske investície v Európe, sa za "zložitými akcionárskymi štruktúrami a obchodmi vykonávanými prostredníctvom európskych dcérskych spoločností" skrývajú čínske štátne spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Datenny majú čínske štátne spoločnosti prsty zhruba v 40 percentách zo 650 čínskych investícií realizovaných v Európe v rokoch 2010-2020, vrátane investícií do pokročilých technológií.

Číňania prevzali napríklad talianskeho výrobcu dronov Alpi Aviation. Talianske letectvo pritom už ukázalo strategický význam dronov Alpi počas svojej misie v Afganistane.

75-percentný akciový podiel v spoločnosti Alpi Aviation kúpila v roku 2018 spoločnosť Mars Technology registrovaná v Hongkongu. Talianske úrady sa o predaji spoločnosti Alpi Aviation dozvedeli až v roku 2021 a ihneď začali vyšetrovanie. Talianske úrady zistili, že Mars Technology bola len škrupina, od ktorej vedú stopy k dvom čínskym štátnym spoločnostiam.

Jednou z nich bola spoločnosť China Railway Rolling Stock Corp., najväčší svetový dodávateľ železničného zariadenia. Zdá sa, že účelom akvizície bolo získanie technológie dronov Alpi čínskym štátom, ktorú čoskoro po predaji začali Číňania prevádzať do Číny.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to učebnicový prípad," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Datenna Jaap van Etten. "Toto je stratégia čínskeho štátu presadzovaná čínskou vládou."

Súvisiaci článok Medvedev: Vzťahy Ruska a Číny pomáhajú udržiavať medzinárodnú rovnováhu Čítajte 

Nedávno Číňania prevzali spoločnosť Newport Wafer Fab, čo je najväčší britský výrobca polovodičov – mikročipov, ktoré sa používajú v elektronike od chytrých telefónov až po špičkové zbrane.

V júli 2021 kúpila spoločnosť Newport Wafer Fab zdanlivo holandská spoločnosť Nexperia, ktorú však vlastní čínska spoločnosť Wingtech Technology, s úzkymi väzbami na čínsky štát.

Podľa Datenny vlastnia 30 % spoločnosti Wingtech Technology čínske štátne subjekty. Napriek tomu sa zdá, že britská vláda túto hrozbu nepochopila. Predaj spoločnosti Newport Wafer Fab sa uskutočnil napriek protestom adresovaným ministrovi obchodu Spojeného kráľovstva Kwasi Kwartengovi.

SkryťVypnúť reklamu

Keď predseda výboru pre zahraničné záležitosti britského parlamentu Tom Tugendhat napísal, že ovládnutie britskej továrne na mikročipy Čínou "predstavuje významný ekonomický a národný bezpečnostný problém," tak mu Kwarteng odpovedal, že transakcia bola "dôkladne zvážená".

Britský premiér Boris Johnson súhlasil so štátnou bezpečnostnou previerkou tohto predaja, až keď bol naň vyvinutý značný politický tlak.

Súvisiaci článok Štefanec sa obáva, či sa Slovensku podarí vyčerpať peniaze z Plánu obnovy Čítajte 

Európsky dvor audítorov – inštitúcia EÚ, ktorá dohliada na financie EÚ – zistil, že získať prehľad o čínskych investíciách v EÚ je kvôli nedostatku komplexných údajov ťažké – zdá sa, že tieto informácie nikto nikde neeviduje.

Zdá sa tiež, že účinné systémy na zablokovanie akvizícií podnikov zahraničnými spoločnosťami v záujme národnej bezpečnosti buď chýbajú, alebo sa jednoducho dostatočne nevyužívajú.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútroštátne mechanizmy na preverovanie zahraničných investícií má zavedených iba 18 európskych krajín – okrem iného napr. Nemecko, Francúzsko a Španielsko – ale zjavne nie sú vždy využívané.

Napríklad Taliansko tieto mechanizmy aktivovalo od roku 2012 iba štyrikrát – z toho dvakrát za posledných 9 mesiacov.

Španielsko má podľa spoločnosti Datenna "jeden z najprísnejších mechanizmov preverovania investícií v Európe". Napriek tomu sa Číne stále darí prenikať do španielskeho energetického a jadrového priemyslu.

Napríklad v roku 2020 prevzala spoločnosť China Energy Construction Group Planning and Design dve španielske spoločnosti – Empresarios Agrupados a Ghesa – ktoré navrhujú a stavajú jadrové elektrárne.

Táto spoločnosť je, ako to už býva, úzko prepojená prostredníctvom svojej materskej spoločnosti China Energy Engineering Group s Komisiou Štátnej rady pre kontrolu a správu štátneho majetku (SASAC) – orgánom čínskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

SASAC vlastní takmer 100 % akcií China Energy Engineering Group – materskej spoločnosti čínskeho kupca oboch španielskych spoločností. Akvizícia týchto dvoch španielskych spoločností bola údajne vôbec jednou z najväčších čínskych akvizícií španielskych spoločností, zaoberajúcich sa infraštruktúrou.

Okrem toho tiež v roku 2020 agentúra Reuters uviedla, že čínsky štátny energetický a infraštruktúrny gigant China Three Gorges potvrdil kúpu 13 španielskych solárnych elektrární.

Čínu zjavne nie sú schopné zastaviť ani "najprísnejšie mechanizmy preverovania".

Zdá sa, že Európa teraz naliehavo potrebuje hlbšie pochopenie hrozby, ktorú Čína predstavuje, a tiež politickú vôľu túto hrozbu riešiť.

Je naliehavo nutné prestať servírovať európske strategické aktíva na striebornom podnose čínskym štátnym spoločnostiam, ktoré potom Komunistická strana Číny využíva na presadzovanie svojich expanzívnych cieľov.

SkryťVypnúť reklamu

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

Súvisiaci článok V Bidenovej Amerike majú ilegálni imigranti väčšiu hodnotu ako americkí vojaci Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu