SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Gréckokatolícka cirkev sa zomkla a pomáha utečencom z Ukrajiny

Ako sa dá pomôcť.

Pomoc GK cirkvi v Ubli pri ukrajinskej hranici.Pomoc GK cirkvi v Ubli pri ukrajinskej hranici. (Zdroj: ISPA)

UBĽA. Pomocnú ruku pri zvládaní migračnej vlny na slovensko-ukrajinskej hranici podáva vojnovým utečencom aj Gréckokatolícka cirkev na Slovensku.

Zvládať nápor niekoľkých tisícok utečencov priamo na hraničných prechodoch vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli a vo Veľkých Slemenciach sprevádza pomoc gréckokatolíckych bohoslovcov z Kňazského seminára bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove, kňazov a veriacich z prihraničných farností a Gréckokatolíckej charity Prešov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Arcibiskup sa stretol s bohoslovcami a ich snúbenicami Čítajte 

Do Vyšného Nemeckého boli podarované z Kňazského seminára deky a vyše 500 antigénových samotestov na prítomnosť koronavírusu. Seminaristi sa striedajú v 12-hodinových intervaloch na dennej a nočnej báze a poskytujú utečencom informácie kde sa môžu uchýliť, roznášajú teplý čaj, pomáhajú pri testovaní.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia utekajúci pred vojnou na Ukrajine, prechádzajú hranice so slzami v očiach, je to veľmi emotívne a trhá to srdce. Naši seminaristi im tak môžu byť nablízku nielen fyzickou, ale aj duchovnou starostlivosťou. Sú oblečení v podriasnikoch a zbožní ukrajinský ľud tak voči nim má aj väčšiu dôveru,“ povedal o situácii na slovensko-ukrajinskej hranici Marek Kaľata, špirituál kňazského seminára.

Pomoc skautov a veriacich z Bratislavskej eparchie organizuje aj protodiakon Michal Vadrna, ktorý aktuálne s dvomi plne naloženými autami s humanitárnou pomocou smeruje do obce Vyšné Nemecké.

Súvisiaci článok Rusko úmyselne porušilo našu suverenitu, vyhlásil Zelenskyj Čítajte 

Z hraničného priechodu Ubľa – Malyj Bereznyj sú utečenci prevážaní do 3 kilometre vzdialenej Uble do školskej telocvične.

Na tomto hraničnom priechode pri pomoci utečencom kooperuje miestna samospráva s gréckokatolíckym farským úradom v Ubli a taktiež významnú pomoc poskytuje aj Gréckokatolícka charita Prešov a Spišská diecézna charita. Taktiež pomocnú ruku podávajú aj seminaristi z Prešova. Dvaja seminaristi z Ukrajiny, ktorí sú na študijnom pobyte ERASMUS v Prešove sú súčasťou tímu a pomáhajú zvládať aj prípadné jazykové bariéry.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne duchovný správca farnosti Ubľa Ján Pavlovský informuje, že sú otvorení akejkoľvek dobrovoľníckej pomoci.

„Zvlášť sa jedná o pomoc pri nasmerovaní utečencov k transportným autá a pomoc pri občerstvení (podávanie teplého čaju a sušienok na hranici v spolupráci so Spišskou diecéznou charitou). Obec zriadila v telocvični miesto, kde sa zhromažďujú utečenci z Ukrajiny, aby v teple počkali na svojich príbuzných a známych, ktorí pre nich väčšinou prichádzajú zo Slovenska a iných krajín. Na tomto mieste možno bude v niektorých prípadoch potrebné týchto ľudí aj povzbudiť. Ide o dobrovoľnú službu. Prosím preto tých, ktorí sú ochotní pomôcť, aby ma kontaktovali e-mailom ([email protected]) a uviedli deň/dni a hodiny, kedy konkrétne by ste mohli byť k dispozícii,“ uviedol podrobnosti Ján Pavlovský.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok VOJNA: Rusko začalo totálnu inváziu Ukrajiny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu