ĽVOV, KYJEV, MARIUPOĽ. Ukrajinská jadrová elektráreň Černobyľ, ktorá bola dejiskom najhoršej jadrovej havárie na svete, bola odpojená od elektrickej siete. Ako záložný zdroj elektriny teraz používa núdzové generátory. Informovali o tom v stredu ukrajinské úrady, podľa ktorých by mohol výpadok dodávok prúdu ohroziť systémy chladenia jadrového materiálu.
Dôvod poškodenia elektrického vedenia, ktoré slúži elektrárni Černobyľ, hneď nebol jasný. Poškodenie však nastalo počas ruskej invázie na Ukrajinu. Elektráreň je od minulého týždňa pod kontrolou ruskej armády.
Ukrajinský prevádzkovateľ elektrickej siete Ukrenerho uviedol, že podľa štátneho regulátora pre jadrovú energetiku sú všetky zariadenia v Černobyle bez dodávok prúdu a dieselové generátory majú palivo na 48 hodín. Bez elektriny nemožno kontrolovať "parametre jadrovej a radiačnej bezpečnosti", konštatovala firma Ukrenerho. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že sieť
dodávajúca elektrinu je poškodená a vyzval na prímerie, ktoré umožní jej opravu.

Vláda zakázala export pšenice či ovsa
Ukrajinská vláda zakázala export pšenice, ovsa a iných hlavných plodín, keďže úrady krajiny sa snažia zabezpečiť potraviny počas zintenzívňujúcej sa
vojny zo strany Ruska. Nové pravidlá o vývoze poľnohospodárskych produktov, ktoré zaviedli tento týždeň, zároveň zakazujú export prosa, pohánky, cukru, živého dobytka a mäsa a vedľajších produktov chovu dobytka. Vo vyhlásení o tom informovala vláda.
Zákaz exportu je potrebný na to, aby sa predišlo "humanitárnej kríze na Ukrajine", aby sa stabilizoval trh a aby "sa uspokojili potreby populácie v oblasti nevyhnutných potravinárskych produktov," uviedol na vládnej webstránke a na svojom Facebooku Roman Leščenko, ukrajinský minister pre agrárnu a potravinovú politiku.
Ruský a ukrajinský vývoz pšenice a jačmeňa tvorí takmer tretinu celosvetového exportu týchto komodít, ktorých ceny od začiatku invázie prudko stúpli. Ich nedostatok by mohol ohroziť potravinovú bezpečnosť takých krajín, ako sú Egypt či Libanon.

Civilistom v Mariupole chýba voda, kúrenie aj informácie
Civilisti v Rusmi obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ sa už niekoľko dní trápia s nedostatkom pitnej vody, kúrenia či základných hygienických potrieb. Zástupcovia ukrajinského Červeného kríža sa usilujú poskytnúť prvú pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú, no zdrojov je málo.
"Nie je kúrenie, elektrina, voda, zemný plyn... Inými slovami, nie je nič, žiadne domáce komodity. Vodu si zbierajú zo striech po daždi," povedal šéf Červeného kríža v Mariupole Aleksej Berencev.
Okrem poskytovania pomoci je podľa Berenceva najdôležitejšou úlohou Červeného kríža v Mariupole poskytovanie informácií o súčasnej situácii miestnym obyvateľom.
"Niekedy sú pre ľudí informácie dôležitejšie ako jedlo," skonštatoval.
Pre prerušené dodávky elektriny mnohí obyvatelia prišli o pripojenie k internetu a teraz sa pri získavaní informácií, napríklad o evakuačnom úsilí, spoliehajú na autorádiá, ktoré zachytávajú správy zo staníc vysielaných z oblastí kontrolovaných Ruskom alebo ním podporovanými separatistickými silami.

Ruské sily nútia k nakrúcaniu propagandy, tvrdí minister
Ruské sily, ktoré majú pod kontrolou Záporožskú jadrovú elektráreň, nútia tamojších pracovníkov nahrať prejav pre účely propagandy. Povedal to
ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko, ktorý na sociálnej sieti Facebook napísal, že zamestnanci sú "telesne a emocionálne vyčerpaní".
V elektrárni je podľa neho zhruba 500 ruských vojakov a 50 kusov ťažkej techniky. Ruské sily majú najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe pod kontrolou od piatku, keď ju napadli a spôsobili požiar jednej z budov v jej areáli.
Rusko opisuje vojnu na Ukrajine ako "špeciálnu vojenskú operáciu", v rámci ktorej robí cielené útoky. Haluščenkov odkaz na propagandu podľa agentúry AP zrejme odkazuje na úsilie Ruska ukázať, že neohrozuje ukrajinských civilistov
alebo infraštruktúru.

Posilňujú obranu kľúčových miest
Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl informoval, že okolo kľúčových miest na severe, juhu a východe posilňujú obranu, zatiaľ čo postup ruských síl sa spomalil.
Vo vyhlásení uviedol, že sily v okolí Kyjeva vzdorujú ruskej ofenzíve nešpecifikovanými údermi a "držia líniu".
V Černihive na severe krajiny podľa ukrajinského generálneho štábu ruské sily umiestňujú vojenské vybavenie medzi obytnými budovami a na farmách.
Na mesto Mykolajiv na juhu zas Rusi postupujú oblečení ako civilisti.
