SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Tvrdé sankcie pre Rusko, podpora Ukrajiny. O čom bude rokovať slovenská a poľská vláda

Poľská strana zverejnila podrobný program.

Na tomto mieste sa stretnú premiéri Slovenska a Poľska.Na tomto mieste sa stretnú premiéri Slovenska a Poľska. (Zdroj: Zamoyski Inštitút, N.O.)

VYŠNÉ RUŽBACHY. Stretnutie predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Poľskej republiky sa uskutoční v piatok 22. apríla vo Vyšných Ružbachoch (okres Stará Ľubovňa).

Program rokovania vlády sa bude v prevažnej väčšine týkať aktuálnej vojny na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská strana potvrdila, že premiéri Eduard Heger (OĽaNO) a Mateusz Morawiecki (PiS) budú okrem vzájomných vzťahov hovoriť aj o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Súvisiaci článok Vojnu môžu ukončiť priame rozhovory Zelenského s Putinom, vraví Podoľak Čítajte 

Skúpa na podrobnosti

Na konkrétnosti bola, na rozdiel od poľskej strany, pomerne skúpa.

„Počas spoločných konzultácií budú slovenskí ministri a ich partneri z Poľska hovoriť o možnej spolupráci medzi našimi krajinami v rôznych oblastiach, stretnutia budú tiež príležitosťou na výmenu skúseností pri riešení aktuálnych politických či ekonomických výziev,“ informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok ZMOS apeluje na samosprávy: Obmedzte partnerstvá v Rusku Čítajte 

Poliaci uviedli podrobnosti

Poľská vláda zverejnila podrobnejší program piatkového rokovania na hrade Ľubovňa a v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

Zdrojom informácií je Kancelária predsedu vlády Poľskej republiky. Preložil ho a Konzervatívnemu webu postkytol Radoslav Babjarčík z neziskovej organizácie Zamoyski Inštitút.

Súvisiaci článok Heger pred stretnutím s pápežom vyzdvihol jeho výzvy na mier na Ukrajine Čítajte 

Preklad programu

Poľsko-slovenské medzivládne konzultácie za účasti predsedu vlády PL Mateusza Morawieckeho a predsedu vlády SR Eduarda Hegera.

Témou rozhovorov bude okrem iného Ruská agresia proti Ukrajine ďalej energetická a hospodárska politika.

Ide už v poradí o tretie kolo rokovaní. Posledné sa konali v máji 2017 vo Varšave. Taktiež sú to zároveň prvé medzivládne konzultácie organizované kabinetom premiéra Eduarda Hegera, ktorý je vo funkcii premiéra od apríla 2021.

SkryťVypnúť reklamu

Na programe spoločných rokovaní budú aj otázky súvisiace s energetickou a hospodárskou politikou v kontexte dynamického rastu cien energií v Európskej únii. Po spoločnom bilaterálnom stretnutí na hrade Ľubovňa, bude v Bielom dome - kúpele Vyšné Ružbachy nasledovať plenárne zasadnutie, ktorému budú predsedať obaja premiéri.

Vládne konzultácie budú prebiehať v týchto oblastiach: zahraničné veci, vnútorné veci, životné prostredie, hospodárstvo, energetika, doprava, regionálna politika, poľnohospodárstvo, rodinná a sociálna politika.

Vojna na Ukrajine:

Ruská invázia na Ukrajinu mení geopolitickú situáciu v Európe a našu bezpečnosť. Poľsko pred takýmto scenárom varuje už dlhé mesiace. Prezident Vladimir Putin chce obnoviť Ruské impérium. Táto informácia má byť dôvodom na obavy v našom regióne. Ukrajinci bojujú za bezpečnosť Európy. Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin sú len niektoré z mnohých miest, kde Rusi spáchali genocídu. Tieto zločiny musia byť súdené.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko žiada uvalenie tvrdých sankcií na Rusko:

Poľsko od začiatku vojny na Ukrajine neustále bojuje za tvrdé sankcie. Sme za ďalekosiahle obmedzenia vrátane rezignácie Európskej únie na dovoz ruských surovín. Podporujeme aj európske ambície Ukrajiny. Šéf poľskej vlády sa pravidelne stretáva s politikmi z celého sveta, aby im predstavil kľúčové otázky súvisiace s útokom Ruskej federácie na Ukrajinu.

Poľsko podporuje svojich východných susedov:

Poľsko ešte pred ruskou agresiou proti Ukrajine podniklo kroky na prípravu na možnú utečeneckú krízu. Vďaka tomu sme mohli veľmi rýchlo zorganizovať pomoc ľuďom, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou. Do Poľska doteraz vstúpilo viac ako 2,8 milióna utečencov. Zákon o pomoci ukrajinským občanom umožňuje našim susedom zostať v Poľsku legálne. Môžu okrem iného zamestnať sa alebo pokračovať vo vzdelávaní a odbornej príprave. Finančná podpora je poskytovaná aj ľuďom, ktorí prijali ukrajinských občanov do svojho domova.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná utečenecká kríza je najväčším exodom ľudí v Európe za posledných 80 rokov – od konca 2. svetovej vojny:

Poľsko podniká kroky, aby Európska únia a celý západný svet prevzali spoločnú zodpovednosť za situáciu ľudí, ktorí museli utiecť zo svojej krajiny v dôsledku ruskej agresie. Krajiny, ktoré prijímajú najväčší počet utečencov, potrebujú humanitárnu pomoc a podporu. Je tiež dôležité, aby sa komunita viac zapájala do vítania ľudí utekajúcich pred vojnou.

Súvisiaci článok Premiér: Treba sa pripraviť na väčší nápor utečencov z Ukrajiny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu