VYŠNÉ RUŽBACHY. Stretnutie predstaviteľov vlád Slovenskej republiky a Poľskej republiky sa uskutoční v piatok 22. apríla vo Vyšných Ružbachoch (okres Stará Ľubovňa).
Program rokovania vlády sa bude v prevažnej väčšine týkať aktuálnej vojny na Ukrajine.
Slovenská strana potvrdila, že premiéri Eduard Heger (OĽaNO) a Mateusz Morawiecki (PiS) budú okrem vzájomných vzťahov hovoriť aj o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Skúpa na podrobnosti
Na konkrétnosti bola, na rozdiel od poľskej strany, pomerne skúpa.
„Počas spoločných konzultácií budú slovenskí ministri a ich partneri z Poľska hovoriť o možnej spolupráci medzi našimi krajinami v rôznych oblastiach, stretnutia budú tiež príležitosťou na výmenu skúseností pri riešení aktuálnych politických či ekonomických výziev,“ informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

Poliaci uviedli podrobnosti
Poľská vláda zverejnila podrobnejší program piatkového rokovania na hrade Ľubovňa a v kúpeľoch Vyšné Ružbachy.
Zdrojom informácií je Kancelária predsedu vlády Poľskej republiky. Preložil ho a Konzervatívnemu webu postkytol Radoslav Babjarčík z neziskovej organizácie Zamoyski Inštitút.

Preklad programu
Poľsko-slovenské medzivládne konzultácie za účasti predsedu vlády PL Mateusza Morawieckeho a predsedu vlády SR Eduarda Hegera.
Témou rozhovorov bude okrem iného Ruská agresia proti Ukrajine ďalej energetická a hospodárska politika.
Ide už v poradí o tretie kolo rokovaní. Posledné sa konali v máji 2017 vo Varšave. Taktiež sú to zároveň prvé medzivládne konzultácie organizované kabinetom premiéra Eduarda Hegera, ktorý je vo funkcii premiéra od apríla 2021.
Na programe spoločných rokovaní budú aj otázky súvisiace s energetickou a hospodárskou politikou v kontexte dynamického rastu cien energií v Európskej únii. Po spoločnom bilaterálnom stretnutí na hrade Ľubovňa, bude v Bielom dome - kúpele Vyšné Ružbachy nasledovať plenárne zasadnutie, ktorému budú predsedať obaja premiéri.
Vládne konzultácie budú prebiehať v týchto oblastiach: zahraničné veci, vnútorné veci, životné prostredie, hospodárstvo, energetika, doprava, regionálna politika, poľnohospodárstvo, rodinná a sociálna politika.
Vojna na Ukrajine:
Ruská invázia na Ukrajinu mení geopolitickú situáciu v Európe a našu bezpečnosť. Poľsko pred takýmto scenárom varuje už dlhé mesiace. Prezident Vladimir Putin chce obnoviť Ruské impérium. Táto informácia má byť dôvodom na obavy v našom regióne. Ukrajinci bojujú za bezpečnosť Európy. Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin sú len niektoré z mnohých miest, kde Rusi spáchali genocídu. Tieto zločiny musia byť súdené.
Poľsko žiada uvalenie tvrdých sankcií na Rusko:
Poľsko od začiatku vojny na Ukrajine neustále bojuje za tvrdé sankcie. Sme za ďalekosiahle obmedzenia vrátane rezignácie Európskej únie na dovoz ruských surovín. Podporujeme aj európske ambície Ukrajiny. Šéf poľskej vlády sa pravidelne stretáva s politikmi z celého sveta, aby im predstavil kľúčové otázky súvisiace s útokom Ruskej federácie na Ukrajinu.
Poľsko podporuje svojich východných susedov:
Poľsko ešte pred ruskou agresiou proti Ukrajine podniklo kroky na prípravu na možnú utečeneckú krízu. Vďaka tomu sme mohli veľmi rýchlo zorganizovať pomoc ľuďom, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou. Do Poľska doteraz vstúpilo viac ako 2,8 milióna utečencov. Zákon o pomoci ukrajinským občanom umožňuje našim susedom zostať v Poľsku legálne. Môžu okrem iného zamestnať sa alebo pokračovať vo vzdelávaní a odbornej príprave. Finančná podpora je poskytovaná aj ľuďom, ktorí prijali ukrajinských občanov do svojho domova.
Súčasná utečenecká kríza je najväčším exodom ľudí v Európe za posledných 80 rokov – od konca 2. svetovej vojny:
Poľsko podniká kroky, aby Európska únia a celý západný svet prevzali spoločnú zodpovednosť za situáciu ľudí, ktorí museli utiecť zo svojej krajiny v dôsledku ruskej agresie. Krajiny, ktoré prijímajú najväčší počet utečencov, potrebujú humanitárnu pomoc a podporu. Je tiež dôležité, aby sa komunita viac zapájala do vítania ľudí utekajúcich pred vojnou.
